Vykuřování a vykuřovadla

Co jsou vykuřovadla

Vykuřovadla jsou různé přírodní materiály, které jsou splalovány na uhlících a jejich vonné látky a silice stoupají do prostoru a mají nejen na nás blahodárný účinnék. Jako vykuřovadla se nejčastěji používají sušené byliny nebo různé vonné pryskyřice.

Jak vykuřovat

Vykuřování je určitý obřad a měli bychom k němu také tak přistupovat. Už jen samotná příprava vykuřovacího náčiní by měla být vědomou činností, neboť již tím můžeme podpořit jeho účinek. 

Co budeme potřebovat:

Spalovací mističku - může dobře posloužit jakákoli mističa, do které můžeme dát například písek pro lepší izolaci mističky od podložky. Nebo můžeme pořídit speciální projnohou v obchodě. Misku umístímě na nehořlavou podložku, např. talíř nebo lépe keramickou dlaždici. Do misky nasypeme jemný písek, nejlépe říční (suchý). Jak keramická dlaždice tak písek slouží jako izolanty pod uhlík, neboť po jeho rozpálení může být miska výrazně rozehřátá.

Uhlíky - zakoupíte je v kterémkoli esoterickém obchůdku. Jsou to běžné uhlíky do voddních dýmek. Vyrábějí se v růných velikostech a hoří půl hodiny ty menší nebo ty velké i hodinu a půl. Setkáte se s rychlezápalnými uhlíky nebo běžnými. Rychlozápalné jsou lisované se sírou, takže stačí jen zapálit část a uhlík se díky síře prožhaví celý. Uhlíky zapalujte zásadně v kleštičkách abyste předešli popálení svých prstů. Při zapalování rychloozápalných uhlíků budou vydávat kouř a jiskřičky. Proto zapalujte na vhodném místě !!!

Kleštičky na uhlíky - Slouží k manipulaci při zapalování a s již rozžhaveným uhlíkem. 

Plátek Mica - slouží pro spalování pryskyřičných vonných látek a pro velmi jemné spalování bez kouře. Jedná se o velmi tenký plátek slídy, který se pokládá na uhlík a na něj se teprve dávají vonné byliny a pryskyřice. Jako alternativa dobře poslouží kousek alobalu.

Alternativa vykuřování na uhlíku: Velmi dobře vám může posloužit i vaše aromolampa, kteou jistě máte doma. Místo horního kalíšku umístěte alobal a na něj můžete pokládat byliny a pryskyřice.

 

A nyní již zbývá "jen" vybrat vhodnou bylinu pro daný účel:

Jednotlivé druhy vykuřovadel

Popisy převzaty z https://www.rymer.cz/

Andělika - nať

Latinský název: Angelica archangelica

Planeta: Neptun, Pluto

Element: ohně, země

Vůně: zemitá, kořenitá, sladká až exotická

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, plátek mica/uhlík

 

Andělika roste ve střední a severní Evropě. Tvrdí se, že sílu ji darovali archandělé a již samo vyslovení jejího jména dokázalo zahnat čarodějnice na útěk. Při vykuřování má velmi zemitou, kořenitou vůni, která posiluje imunitní systém a duše na všech úrovních.

Používá se pro své výjimečné ochranné působení proti černé magii, různým negativním silám, zlým duchům a uhranutí. Má uzemňující účinky.

Andělikou se vykuřovalo rovněž jako ochrana proti moru. Vztahuje se k elementu ohně a země.

 

Cedar (Thuje)

Latinský název: Thuja plicata

Vůně: jalovcová pryskyřičnatá, hřejivá a čerstvá

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Obří stromy, dožívající se údajně až tisíce let, běžně přes stovku let, patří mezi významná vykuřovadla Indiánů severozápadní části Severní Ameriky.

Jsou považovány za posvátné a dodnes se hojně vykuřují. Slouží jako doprovod všech svatých obřadů a k uctění hostů. Na zajištění bezpečné cesty se s ním dříve okuřovali koně, dnes automobily, v potních chýších k rituální očistě těla i ducha, při trhání léčivých rostlin k uctění bohů bylin. Nemohl chybět při šamanských cestách a ceremoniích.

Cedar je považován za ženský protějšek k pelyňku.

Při spalování má jalovcovou pryskyřičnatou, hřejivou a čerstvou vůni.

Je vhodný pro očistu, načerpání síly, dokáže nabít místo silnou pozitivní energií, povzbuzuje, posiluje ducha a éterická těla, otevírá a vytváří vnitřní prostor a pocit jasnosti.

 

Anýz - semena

Latinský název: Pimpinella anisum

Planeta: Venuše

Element: vzduch

Vůně: pronikavě kořenná, teplá, uklidňující, mírně dřevitá, nasládlá

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, plátek mica/uhlík

 

Tato jednoletá bylina pochází z Přední Asie. Pro vykuřování se používají pouze semena.

Jejich vůně je zpočátku sladce kořenitá, pronikavá, později poněkud dřevitá a nahořklá.

Kouř z anýzových semen se výborně hodí proti bolestem hlavy a migréně. Při večerním vykuřování zahání noční můry a přináší zdravý spánek.

Je dobrým pomocníkem při odpočinku, napomáhá vzniku duševní rovnováhy. Dále pročišťuje, uklidňuje a uvolňuje psychiku.

 

Bazalka pravá – nať

Latinský název: Ocimum basilicum

Vůně: čerstvě bylinná, svěží, citrusově sladká a zelená

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, plátek mica/uhlík

 

Jedná se o jednoletou bylinu, která se do středomoří dostala patrně z Afriky.

Bazalka patří mezi nejposvátnější, ale zároveň nejvíce rozporuplnou bylinu.

Již od keltských dob se považovala za silně ochranou, přinášela nám lásku, blahobyt a štěstí, ochraňovala domov, v magické praxi ochraňovala a dokázala přičarovat milovaného člověka, zajišťovala věrnost, posilovala milenecké vztahy.

V křesťanství získala bazalka nepochopitelně pověst ďábelské byliny, z Bible byly pasáže o bazalce vyškrtány, ovšem fakt že rostla na Kristově hrobě platí dodnes.

Toto nás přivádí k dalšímu významnému využití. Bazalka je rostlinou rozloučení, zahání melancholii a smutek, zmírňuje utrpení, pomáhá při rozchodech, opouštění, odpouštění.

Vůně při spalování je čerstvě bylinná, svěží, citrusově sladká a zelená.

Spalujte na očištění od negativních energií, posílení léčebných schopností, přivolání lásky a udržení partnerství, na uklidnění, posílení inteligence, pomáhá proti melancholii, smutku a zármutku, mírní deprese a posiluje paměť.

 

Divizna velkokvětá - květ

Latinský název: Verbascum densiflorum

Vůně: velice příjemná, květinově nasládlá, teple bylinná vůně s jemnými tóny po medu a nektaru

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Divizna má domovinu v téměř celé Evropě, v Asii až po Čínu. Je to mohutná dvouletá bylina, dorůstající výšky i přes dva metry. Patří mezi nejstarší léčivé a magické rostliny, dobré znalosti o ní měli již antičtí Řekové, někteří jejich bohové používali diviznu při svých magických kouzlech.

Jako léčivka se uplatní proti kašli, nachlazení a astmatu, při zánětlivých onemocněních dýchacích cest, citlivě ošetřuje kůži a její poranění.

Jako vykuřovadlo se často spalovala coby očistný a ochranný prostředek. Ve středověku rostla v klášterních zahradách a měla zahánět ďábla, věšela se, podobně jako jmelí, nad dveře pro ochranu před černou magií, uhranutím, na zajištění obydlí. Věřilo se, že divizna přináší Boží požehnání. Rovněž nesměla chybět všude tam, kde bylo potřeba přikouzlit milovaného partnera či jeho lásku.

Při vykuřování vydává divizna velice příjemnou, květinově nasládlou, teple bylinnou vůni s jemnými tóny po medu a nektaru.

Může se stát, že bylina po čase ztmavne, pro účely vykuřování to není na závadu.

 

Heřmánek římský – květ

Latinský název: Anthemis nobilis

Vůně: lehká, subtilní bylinná s tóny medu a jablek

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, plátek mica/uhlík

 

Heřmánek  římský je malá přízemní bylina a roste prakticky v celé Evropě. Od dávných dob je považován za silně léčivý a byl nasazován téměř proti všem neduhům.

Jako vykuřovadlo se používá hlavně pro své tišící, uklidňující, ale i očistné a léčebné vlastnosti. Navozuje klidný spánek, zbavuje stresu a nervozity, aktivuje samoléčivé schopnosti, vytváří konejšivou a přívětivou atmosféru, probouzí naše vnitřní dítě, dokáže odplavit traumata a dávné křivdy.

Ve středověku se spaloval pro ochranu obydlí před negativními silami. Je to posvátná bylina letního slunovratu, Keltové jej v tento den spalovali, a uchovávali v něm na pozdější doby skrytou sílu slunce. Je to významná obřadní a magická rostlina.

Při vykuřování vydává lehkou, subtilní bylinnou vůni s tóny medu a jablek.

Hřeníček

Latinský název: Syzygium aromaticum

Vůně: typická, nezaměnitelná hřebíčková, nasládlá a kořenitá, s tóny pomerančů

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Hřebíček je původem z Moluk, dnes se pěstuje v celé tropické Asii a jedná se o sušená poupata květů až 12 m vysokého stromu. V asijské oblasti je nazýván květinou bohů pro své významné léčebné, spirituální a očistné vlastnosti. Podle Ajurvédy posiluje všechny životně důležité orgány, dezinfikuje a působí proti bolesti zubů. Jedná se důležité vykuřovadlo, jež nechybí ve většině Čínských, Tibetských či Japonských vonných tyčinkách.

Tvoří základ významných Buddhistických směsí.

Jako kuřidlo se pálí na zapuzení negativních sil, zlí duchové před jeho vůní prchají, posiluje auru a sebevědomí, dokáže prý přilákat bohatství, pročišťuje obytné místnosti, navozuje spirituální atmosféru a spojení s astrálnem, posiluje intuici a má také afrodiziakální účinky. Na fyzické úrovni zahání obtížný hmyz a neutralizuje nepříjemné pachy.

Při pálení vydává typickou, nezaměnitelnou hřebíčkovou, nasládlou a kořenitou vůni s tóny pomerančů.

Zapalte hřebíček, pokud se cítíte vyčerpaní, potřebujete probudit vnitřní sílu a sebevědomí, k očistě osob i prostor, zvýšení věšteckých schopností i posílení spirituality, chcete li vytvořit jemně erotickou a romantickou náladu.

 

Jalovec – větvičky, plody

Latinský název: Juniperus communis

Planeta: Slunce

Element: oheň

Vůně: lesní pryskyřičná a kořenitá

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Jalovec, rostoucí velmi hojně v Evropě, i po zbytku světa, patří snad k nejstarším vykuřovadlům. Má pověst kuřidla šamanů a v mnoha kulturách je používán rituálně, magicky i medicínsky.

Větvičky jalovce, hořící i v čerstvém stavu, mají lesní pryskyřičnou a kořenitou vůni. Plody mají vůni obdobnou.

Jalovec je silně ochranný, používá se k zahnání černých čarodějnic, démonů a zlých duchů.

Na Tři Krále se doporučuje vykuřovat jalovcem obydlí pro ochranu před nemocí a neštěstím.

Jasmín

Latinský název: Jasminum grandiflorum

Planeta: Měsíc, Neptun

Element: voda

Vůně: sladká, květinová, exotická až omamná

Způsob spalování: Vykuřovací pícka

 

Ze stromu z čeledi olivovníkovitých, rostoucího v jižní Evropě, Severní Americe a východní Asii. Sbírají se nádherně vonící květy, které se sušené vykuřují, nebo se z čerstvých získává velmi drahý éterický olej. Jasmín je silně spojován s láskou, proto se spaluje pro její povzbuzení a přivolání, rovněž povzbuzuje smysly, posiluje sebevědomí, zlepšuje náladu a působí jako afrodiziakum. Vůně je typicky jasmínová – sladká, květinová, exotická až omamná.

 

Jedle bělokorá - jehličí

Latinský název: Abies alba

Planeta: Merkur

Element: země

Vůně: jemná lesní, pryskyřičná, teplá a zelená s citrónovým nádechem

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Jedle je silný a majestátný strom, který znali lidé již od dob pravěku. Od těch dob se považuje za léčivý prostředek a symbol života a síly.

Věřilo se, že má silně ochranné účinky – duchové a démoni podle Sv. Hildegardy nenávidí jedlové dřevo a vyhýbají se místům, na kterých roste.

Z toho vyplývá použití při vykuřování, jedlové jehličí zapalujeme pro ochranu před temnými silami, k pročištění, nalezení síly, uzdravení, ale také pro přivolání a komunikaci s bytostmi světla.

Jehličí má jemnou lesní, pryskyřičnou, teplou a zelenou vůni s citrónovým nádechem.

Můžeme jej spalovat samostatně, nebo v kombinaci s kadidlovníkem či mastixem.

 

Jmelí bílé

Latinský název: Viscum album

Planeta: Slunce

Element: oheň

Vůně: intenzivní bylinná

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Tento parazit, rostoucí především na listnatých stromech, se vyskytuje v severnějších a západních částech Evropy.

Můžeme jej nazvat posvátnou bylinou Keltů, kteří jmelí uctívali jako božstvo a kouzelnou rostlinu.

Dodnes se o Vánocích zavěšuje snítka jmelí na ochranu domu, zejména v Anglii.

Jmelí zvyšuje plodnost, zahání duchy a strašidla, navozuje klidný spánek a příjemné sny.

Keltové jím uctívali prakticky všechny svátky, jako novoluní či slunovrat. Podle tradice se smělo jmelí, pro zachování jeho kouzelné moci useknout pouze zlatým srpem.

Při vykuřování vydává intenzivní bylinnou vůni. Používáme ho při rituálech na ochranu, proti černé magii i k posílení.

 

Kardamon - semena

Latinský název: Elettaria cardamomum

Planeta: Jupiter

Element: země, oheň

Vůně: čerstvá, sladce kořenitá, nasládlá, mírně kafrovitá

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Kardamom je příbuzný zázvoru, používají se však jeho semena.

Už z dob starého Egypta máme zmínky o jeho použití coby vykuřovadla. Významnou úlohu hrál také v Arábii a Indii.Tam se používal ke kořenění kávy a čaje.

Jeho vůně při vykuřování je čerstvá, sladce kořenitá, nasládlá, mírně kafrovitá.

Dodává energii, optimismus, posiluje sebevědomí a naději, působí proti stresu, duševnímu vyčerpání a únavě. Na fyzické úrovni neutralizuje pachy a odpuzuje hmyz.

 

Koriandr

Latinský název: Coriandrum sativum

Planeta: Mars, Pluto

Element: země, oheň

Vůně: kořenitá, typicky koriandrová

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Koriandr jsou plody miříkovité rostliny, původně pocházející z Indie.

V celém antickém světě se těšil velké oblibě, Bible o něm hovoří v souvislosti s Pašijovými slavnostmi, Egypťané ho vkládali do hrobů, v Číně se věří, že v něm dřímá síla nesmrtelnosti.

V Arabských zemích ale i v západní Evropě byl považován za afrodiziakum.

Dodnes se koriandrem vykuřuje při silném nervovém vzrušení, depresích a bolestech hlavy.

V Africe jej spalují na zahnání zlých duchů, jež způsobují nemoci.

Dokáže nastolit vnitřní rovnováhu a klid. Můžeme s ním harmonizovat energii obytných prostor, tam se používá ve směsi s kadidlem, myrhou a mastixem.

Má kořenitou, typicky koriandrovou vůni, kterou je lepší nechat v místnosti trošku „uležet“.

 

Kosatec - kořen

Latinský název: Iris germanica

Planeta: Měsíc, Venuše

Element: voda

Vůně: jemně květinová, fialková, příjemná a utišující

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Již od dob Antiky je kořen Irisu používán pro vykuřování. Dokáže navázat spojení s anděly.

Ve směsi s mastixem a kadidlem dokáže čistit auru a probouzet tok éterické energie. Od dávných dob až do dneška se používá také jako prostředek pomáhající odpoutání a osvobození, usnadňující umírání a odchod na onen svět. Božská průvodkyně Iris vedla duše zemřelých podél duhy do říše věčného míru.

Zároveň má jeho vůně také smyslně erotické účinky, podporuje jemnost a vnímavost, mírní duševní napětí.

 

Kozlík lékařský

Latinský název: Valeriana officinalis

Vůně: lehce animální, bylinná, jemně po čokoládě vonící aroma, které se dá označit jako velmi příjemné

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Kozlík, nebo také valerián či baldrián je vytrvalá bylina až 1,5 m vysoká rostoucí v oblasti severní polokoule. Jeho léčebné účinky byly známy již v dobách Antiky a až do dnešních dnů si nese pověst skvělého uklidňujícího a tišícího prostředku. Je považován za prvotřídní sedativum, napomáhající především při poruchách spánku a špatném usínání, bez sebemenších vedlejších účinků. Neobsahuje žádné účinné uspávací látky, dokáže však člověka zklidnit do té míry, že bez problémů rychle usíná a spí celou noc.

Kozlík se jako vykuřovadlo používal již v předantických dobách. V severských zemích se o svatební noci spaloval, aby zahnal závist elfů, věřilo se, že dokáže zabránit úkladům nečistých sil a očarování, všechny zlé čarodějnice se prý jeho vůni raději vyhnuly, po porodu se okuřovalo dítě na zahnání zlých duchů, kteří mu mohli ublížit.

Při vykuřování vydává kozlík lehce animální, bylinné, jemně po čokoládě vonící aroma, které se dá označit jako velmi příjemné.

Spalujte při nespavosti či jakýchkoliv poruchách spánku, na uklidnění a zbavení stresu a nervozity, pro ochranu před temnými silami a zahnání duchů a příčin nemocí.

 

Levandule

Latinský název: Lavandula officinalis

Vůně: svěže květinová, čistá a jasná, typicky levandulová

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Je to v trsech rostoucí květina, jejímž domovem je především Středomoří, hlavně Francie, Itálie a chorvatský ostrov Hvar.

 Má silné očišťující účinky jak na duchovní, tak i fyzické úrovni, z aury odstraňuje negativní vibrace.

Podporuje lásku, projasňuje cestu, zklidňuje a konejší. Proto se výborně hodí při nervozitě a stresu, navozuje klidný spánek, tiší bolesti především duchovního rázu, zbavuje strachu, posiluje sebevědomí.

Má také dezinfekční účinky. Při spalování vydává levandule svěže květinovou, čistou a jasnou, typicky levandulovou vůni.

 

Máta peprná – nať

Latinský název: Mentha piperata

Vůně: čerstvě bylinná, mentolová a chladivá

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Máta je velmi stará léčivá a magická rostlina, nachází se prakticky na celém světě, kde existuje velmi mnoho druhů i jejich kříženců. Její užití spadá hluboko do starověku, od dob antiky se o ní píše jako o bylině, jež má povzbuzující, ochranné, magické i léčebné účinky. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších Svatojánských bylin, trhala se v době slunovratu a o Vánocích se pokládala na oltář. Sypala se na zem v kostelích, světily se s ní jesličky. Máta je symbolem pohostinnosti, přináší bohatství a blahobyt, dodává energii a sílu, v antice ji považovali za afrodiziakum. Používala se také na čištění a svěcení magických a rituálních předmětů.

Dodává odvahu, posiluje sebevědomí a sebedůvěru, příznivě působí na nervy, proto ji můžeme používat při předrážděnosti, nervové vyčerpanosti, nervozitě, uklidňuje a odbourává strach.

Při vykuřování vydává máta čerstvě bylinnou, mentolovou a chladivou vůni.

 

Meduňka

Latinský název: Melissa officinalis

Vůně: kořenitě bylinná, jemně citronová, teplá a konejšivá

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Meduňka pochází ze středomoří, v antice se rozšířila prakticky do celé střední Evropy, kde zdomácněla.

Byla považována za významnou magickou a léčivou rostlinu zasvěcenou bohyni Artemis a vibrující pod vlivem měsíce. Platila za elixír života a prostředek pro potěšení srdce.

Jako vykuřovadlo nachází uplatnění pro své uklidňující účinky, přináší úlevu při stresu, strachu a depresích, pomáhá pochopit vlastní emoce, porozumět jejich vzplanutí i jejich příčinám, zbavit se poraženectví, trápení z lásky, melancholie a žalu, propůjčuje klid, sílu a vytrvalost. Přináší radost a potěšení, dokáže prý přilákat peníze a bohatství.

Je velmi vhodná pro večerní vykuřování právě pro své uklidňující vlastnosti, účinně odplaví starosti celého dne a napomáhá usnutí a klidnému spánku.

Meduňka je také bylinou očisty a ochrany, používala se k očistě obřadních předmětů a prostoru.

Při vykuřování vydává kořenitě bylinnou, jemně citronovou, teplou a konejšivou vůni.

 

Myrta – list

Latinský název: Myrtus communis

Planeta: Merkur

Element: vzduch

Vůně: silně bylinná, pryskyřičná a balzámová

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Je to stálezelený typicky středomořský keř, dorůstající do tří metrů.

Téměř všechny staré národy považovaly myrtu za svatou, platila za symbol ženské čistoty, krásy a lásky, v antickém Řecku byla zasvěcena bohyni Afrodité.

Věří se, že myrta přináší požehnání, její vůně prý připomíná ráj, a proto jí milují andělé. 

Při vykuřování má zachovat člověku lásku a mládí, velmi dobře se také hodí k pročištění atmosféry, dokáže ji očistit a projasnit, je vhodná k posílení meditací a modliteb, pomáhá odpouštění, zaceluje staré duševní rány.

Její vůně dokáže otevřít naši duši lásce a kráse, zároveň se však používala jako tajemná rostlina k věštění.

Čistí auru, dobře pomáhá při migréně.

Její vůně je silně bylinná, pryskyřičná a balzámová.

 

Oman

Latinský název: Inula helenium

Planeta: Venuše

Element: země

Vůně: kořenitě dřevitá, mírně kafrovitá a velmi příjemná

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Oman pochází ze střední Asie a do Evropy jej přinesli s největší pravděpodobností Keltové. Je jedním z Biblických kuřidel, byl nošen jako amulet zahánějící démony a černé čarodějnice.

Keltové jej pálili při slavnostech letního slunovratu, neboť symbolizuje sílu Slunce a při spalování ji vydává. Proto jej spalujeme v temných dobách, na zahnání smutku a melancholie, depresí, pocitů vyčerpanosti, pro uklidnění, odstranění stresu, nervozity a napětí. Dříve se pálil u nemocných, neboť aktivuje vnitřní léčebnou sílu, zahání duchy vyvolávající nemoce.

Jeho vůně vytváří pocit bezpečí a ochrany, proto se dobře hodí na zimní dny, kdy je dlouho tma. Posiluje také paměť.

Vůně je bylinná, kořenitě dřevitá, mírně kafrovitá a velmi příjemná.

 

Pelyněk černobýl

Latinský název: Artemisia vulgaris

Vůně: hřejivě bylinná, měkká, balzamická, silně spirituální

Způsob spalování: Uhlík, vykuřovací pícka

 

Černobýl je snad nejstarší magickou a šamanskou bylinou používanou pro rituální účely již od dob úsvitu lidské kultury. Na západě je zasvěcen antické bohyni Artemis, na východě zase Šivovi, každopádně se jedná o jednu z nejsilnějších ochranných bylin vůbec, zahání ďábla, všechny zlé démony a duchy, působí proti černé magii a čarodějnicím, šamani se očisťovali v jeho kouři před vstupem do jiné reality, černobýl nejen že odstranil všechny špatné vlivy, ale pomáhal přechodu z jednoho světa do druhého. Proto se s ním vykuřovalo při porodech, usnadňoval příchod nové duši, zaháněl duchy nemocí a pomáhal rodičce při porodu. Černobýl umožňuje vhled do vlastního nitra, probouzí vnitřního rádce, pomáhá překonat těžké životní etapy a změny, je to typická bylina přechodu, od jednoho k druhému, od minulosti do budoucnosti. Na fyzické rovině uklidňuje a konejší, nastoluje klidný spánek, působí proti bolestem hlavy.

V Tibetu se pálí jako účinné meditační kuřidlo a nejcennější léčivo, otevírá a čistí všechny průchody našeho těla i duše, zbavuje stejně tam bolestí.

Při spalování vydává hřejivě bylinnou, měkkou, balzamickou, silně spirituální vůni, evokující horské masivy i duchovní sílu tohoto místa.

 

Pelyněk pravý – nať

Latinský název: Artemisia absinthium

Planeta: Venuše

Element: země

Vůně: silně bylinná, kořenitá

Způsob spalování: Uhlík, vykuřovací pícka

Bylina rostoucí v jižní a střední Evropě se u Egypťanů používala pro vyvolání milostného kouzla. Rovněž se jím vykuřovalo při porodu, aby ochránil děti před různými kouzly, čarodějnicemi a ďábly. Na druhou stranu byl součástí mnoha magických rituálů, kde sloužil k vyvolání transu a vidin.

Jako vykuřovadlo má velmi bylinnou a kořenitou vůni se silnými ochrannými účinky.

Pálí se tedy na odstranění negativních energií, vyčištění prostoru, zahnání zlých kouzel a uhranutí.

 

Puškvorec – kořen

Latinský název: Acorus calamus

Planeta: Pluto

Element: oheň

Vůně: hořko-kořenitá, mírně skořicová, teplá a exotická

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Tato bahenní rostlina roste prakticky po celém světě. Už staří Egypťané a Féničané používali oddenek puškvorce jako vykuřovadlo.

Pokud se spaluje samostatně, vydává výraznou, zvláštní hořko - kořenitou, mírně skořicovou vůni.

nezastupitelné místo v mnoha směsích, především v Kyphi. Puškvorec posiluje sebevědomí, nervový systém, dodává energii a životní sílu. Je považován za afrodiziakum s převahou mužského principu. 

Směs s cedrem a myrtou je zmiňován ve starém eposu o Gilgamešovi jako velmi oblíbená bohy.

Odpovídá elementu ohně, planetárně Plutu.

 

Rojovník – nať

Latinský název: Ledum palustre

Vůně: pryskyřičná, jemná a kořenitá, lesní

Způsob spalování: Uhlík, vykuřovací pícka

 

Rojovník je stálezelená, keřovitá rostlina, rostoucí v bažinatých oblastech severní polokoule.

Je to prastará rostlina severských šamanů, měla velký náboženský význam už v době ledové.

Ve středověku byl používán jako magická rostlina s velkou vnitřní silou, pomocí které bylo možno navázat kontakt s éterickými bytostmi přírody.

Můžeme jej použít k večernímu vykuřování, prodlužuje totiž spánek a nastoluje vnitřní klid.

Na fyzické úrovni pomáhá při nachlazení a plicních obtížích. Severské národy vykuřují rojovník na zahnání dětských nemocí.

Rojovníkem by neměly vykuřovat těhotné ženy.

Vůně při spalování je pryskyřičná, jemná a kořenitá, lesní.

 

Rozmarýn - listy

Latinský název: Rosmarinus officinalis

Element: země, oheň, vody

Vůně: silná bylinná, ostře hořká, typicky rozmarýnová

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík/mica

 

Tato středomořská bylina je odpradávna používána jako vykuřovadlo. Dříve jej nosili námořníci jako amulet, který měl chránit při jejich cestách.

Při hoření vydává silnou bylinnou, typicky rozmarýnovou, pryskyřičnou vůni.

Používala se jako afrodiziakum, má silnou očistnou schopnost, proto se uplatní při vykuřování proti černé magii.

Má rovněž omlazující účinky, její kouř dokáže přivábit víly, elfy a přírodní duchy.

Vztahuje se k elementům země, ohně, vody.

 

Šalvěj lékařská

Latinský název: Salvia officinalis

Planeta: Merkur

Element: vzduch

Vůně: silná, kořeněná, aromaticky bylinná

Způsob spalování: Uhlík, vykuřovací pícka

 

Šalvěj se vyskytuje prakticky v celé jižní a střední Evropě.

Jméno získala z latinského salvare, což znamená uzdravovat.

Germánské národy ji považovaly za svatou bylinu, schopnou prodlužovat život, také ale zastrašuje démony a zaklíná duchy.

Podle křesťanské tradice získala šalvěj svou sílu od Marie, která ji poskytla ochranu a útočiště před Herodem.

Má také zvláštní moc osvobodit ducha od rušivých emocí a vyvolat klid a jasno, pomáhá k redukci přemíry požadavků a utrpení.

Její vůně je silná, kořeněná, aromaticky bylinná, posiluje a navrací ztracenou energii.

 

Sporýš lékařský – nať

Latinský název: Verbena officinalis

Planeta: Venuše

Vůně: lehce citrónová, bylinná, svěží

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Sporýš roste v celém evropském mírném pásmu a již od Antiky byl považován za posvátnou rostlinu s největší silou mezi bylinami.

Měl jedinečné postavení u Keltů, kde patřil mezi nejoblíbenější a nezastupitelné vykuřovadlo, byl spalován při všech světských oslavách i náboženských rituálních obřadech.

Ve středověku se věřilo, že dokáže ovlivňovat sny, používal se pro proroctví a věštby.

Byla to bylina čarodějnic, se silným vztahem k planetě Venuši proto sloužil k přivolání a oživení lásky, dává velkou milostnou sílu, pro Společenství Růže a Kříže je to jedna z dvanácti magických rostlin.

Významné jsou jeho očistné a ochranné účinky, byl považován za jed na ďábla.

Spalujte sporýš na ochranu před vším zlým a špatným před černou magií a negativními energiemi, před nočními můrami, také na přivolání milostného kouzla, při vyčerpanosti a únavě, k dodání odvahy.

Vůně je lehce citrónová, bylinná, svěží.

 

Třezalka

Latinský název: Hypericum perforatum

Vůně: bylinná, kořenitá a jemně dřevitá lesní vůně

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Třezalka je rozšířena prakticky po celé Evropě a od Antiky patřila mezi nejvýznamnější magické rostliny. Její rodové jméno z latinského překladu znamená bylinu neobyčejné léčivé síly, jež jiné převyšuje. Platila za rostlinu, jež dokáže zahnat všechny temné síly, zjevení, zlé duchy, ďábly a černé čarodějnice. Tradičně se sbírala na letní slunovrat, kdy má největší sílu. Věšela se na stavení pro ochranu před vším zlým, do okna se dávala proti hromu a blesku.

Jako vykuřovadlo se pálila k očištění prostoru i lidí, také rituálních předmětů a amuletů, slouží na zapuzení negativních a démonických sil, chrání před přičarovanou láskou, po narození dítěte se spalovala k jeho obraně před zlými kouzly, uhranutím a špatnými sudbami.

Jedná se skutečně o velmi silnou očistnou a ochrannou bylinu, má také výrazné uklidňující a antidepresivní účinky.

Při vykuřování vydává třezalka bylinnou, kořenitou a jemně dřevitou lesní vůni.

Tymián

Latinský název: Thymus vulgaris

Planeta: Slunce

Element: oheň

Vůně: typická kořeněná, bylinná a hřejivá

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Středomořská bylina tymián patří k nejstarším vykuřovadlům vůbec. Jeho název pochází z řeckého thymon či thymos, označující obecně vykuřování, oběť bohům, či lidskou duši.

Zde nalézáme jasnou spojnici mezi vonným kouřem symbolizujícím naši duši, jež se prostřednictvím vykuřování setkává s bohy.

Ve starověku se tymiánem světily svatostánky a posvátná místa. Byl označován jako zabíječ jedů, vykuřovaly se s ním nemocniční pokoje.

Díky jeho očistným účinkům můžeme čistit místnosti, místa i osoby, rituální předměty apod.

Při spalování vydává tymián typickou kořeněnou bylinnou a hřejivou vůni. Dokáže nás posílit, zvýšit sebevědomí a jasnozřivost. Bystří smysly a pomáhá v krizových dobách. Pro očistné účely se mísí s dračí krví.

Rozjasňuje náladu, použijte jej proti strachu a depresím, při nespavosti a nervové vyčerpanosti.

 

Vavřín

Latinský název: Laurus nobilis

Planeta: Mars

Element: oheň

Vůně: ostře bylinná, pronikavá, čerstvá

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Tato typicky středomořská bylina má snad nejvíce ze všech vykuřovadel vztah k antice, především k Řecku. Tam je velmi těsně svázán s Bohem – léčitelem, Apolónem.

Vavřín je rostlinou očisty a věšteb. V delfské věštírně se spaloval společně s jinými psychoaktivními vykuřovadly, aby se kněžky mohly ptát na orákulum.

Rovněž se užívá k čištění atmosféry, zbystření smyslů a vnímání. Dá se ale také přidat do směsí podporujících spánek a vyvolávajících sny, mnohdy věštecké.

 

Yzop

Latinský název: Hyssopus officinalis

Planeta: Merkur

Element: země

Vůně: bylinná, dřevitá, letně teplá

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Fialově kvetoucí rostlina pocházející ze Středomoří byla jednou z nejvíce uctívaných a magických rostlin již od starozákonních dob.

Bible se o yzopu zmiňuje mnohokráte, žalm Davidův č. 51, verš 9, popisuje yzop jako velmi silně očistnou bylinu, pro Hebrejce to byla tajuplná a posvátná rostlina, podle pověstí ji na zem zasadil osobně sám Ježíš.

Má velmi očišťující a žehnající účinky, projasňuje mysl, odstraňuje hříchy stejně jako cedr, společně se spalují symbolicky k uctění pouti Slunce od zimního k letnímu slunovratu a zpět.

Při vykuřování vydává bylinnou, dřevitou a letně teplou vůni.

Spalujte ho při očistných ceremoniích, k navázání kontaktu s Bohy a éterickými bytostmi, k uctívání, při modlitbách, pro inspiraci a cestu k osvícení a duchovní moudrosti.

Je to silně spirituální rostlina, k posílení účinku lze kombinovat s cedrem, kadidlem a mastixem.

Má typickou, ostře bylinnou a pronikavou, čerstvou vůni.

 

Zemědým

Latinský název: Fumaria officialis

Planeta: Saturn, Mars

Vůně: nevýrazná, jemně bylinná

Způsob spalování: Vykuřovací pícka, uhlík

 

Tato drobná rostlina pochází pravděpodobně z Přední Asie, dnes roste hojně také v Evropě.

Voní nevýrazně bylinně, citliví lidé vnímají při spalování především její energetický a magický účinek.

Ve středověku se používala při exorcismu, dodnes slouží k zahnání zlých duchů a pekelných bytostí.

Mágové se s jeho pomocí mohou stát neviditelnými, slouží také k přivolání duchů zemřelých.

Pro očištění míst nebo obydlí se mísí s kafrem a kadidlem.

Je dobrý také proti bolestem hlavy.

Je ovlivňován Marsem a Saturnem.